Blog

Overené triky, ako sa zbaviť zápachu z pracovnej obuvi

Kvalitná pracovná obuv je navrhnutá na zvládanie ťažkých pracovných podmienok, vrátane práce v stoji či pri dlhých pracovných smenách. Jej opotrebovanie je samozrejmosťou, no nepríjemný zápach, ktorý môže pri dlhom nosení pracovnej obuvi vznikať, je možné eliminovať. V tomto článku sa pozrieme na overené metódy na odstránenie nepríjemného zápachu vo vnútri pracovnej obuvi.

Sóda bikarbóna

Jedlá sóda už desaťročia nepatrí iba do kuchyne. Svoje využitie našli mnohí ľudia ako pri upratovaní, tak aj pri čistení obuvi či eliminácie jej zápachu. Sóda bikarbóna má absorpčné vlastnosti, ktoré pomáhajú pohlcovať nepríjemné zápachy a vlhkosť z vnútra topánok.

Pri použití sódy bikarbóny sa uistite, že je obuv suchá. Rovnomerne ju nasypte po celom vnútri pracovnej obuvi. Na tento krok vám môže poslúžiť čajová lyžička. Sódu bikarbónu nechajte v obuvi pôsobiť aspoň cez noc, aby mala dostatočný čas na absorpciu zápachu a vlhkosti z materiálu obuvi. Na druhý deň vytraste sódu bikarbónu a pokiaľ vo vnútri obuvi zostali nejaké zvyšky, vytrite vnútro jemne navlhčenou handričkou.

Prečo sóda bikarbóna funguje?

  • Absorbuje zápach
  • Pohlcuje vlhkosť
  • Je neškodná pre kožu

Ocot

Ocot má veľmi charakteristický zápach, preto je celkom ironické, že práve táto surovina z kuchyne dokáže efektívne odstrániť zápach z obuvi. Octová kyselina, ktorá je hlavnou zložkou octu, má antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti, ktoré pomáhajú eliminovať baktérie a mikróby spôsobujúce zápach. Ide o lacnú a dostupnú alternatívu oproti chemickým produktom.

Na odstránenie zápachu z obuvi si pripravte octový roztok z vody a octu v pomere 1:1. Textilnú vreckovku jemne navlhčite v roztoku a pretrite celé vnútro pracovnej obuvi. Zamerajte sa na miesta, kde sa môže vyskytovať najviac baktérií, ako sú napríklad špičky. Po vytretí nechajte roztok prirodzene uschnúť na vzduchu, ideálne vonku.

Prečo ocot funguje?

  • Má antibakteriálne vlastnosti
  • Neutralizuje zápach
  • Dezinfikuje

Bylinkové vrecká

Bylinky, ktoré sú bežne dostupné na lúkach, v lesoch či dokonca vo vašej záhrade môžu byť skvelou alternatívou pre boj so zápachom vo vašich pracovných topánkach. Vybrať si môžete akúkoľvek usušenú bylinku podľa vašich preferencií. Za nás je najlepšia levanduľa, rozmarín či mäta (tá je ale lepšia čerstvá).

Vložte usušené bylinky do textilného alebo sieťového vrecka a umiestnite ich do vnútra pracovnej obuvi. Nechajte ich tam čo najdlhšie, pretože sušené bylinky uvoľňujú svoju vôňu po dlhšiu dobu. Vôňa byliniek zakryje nepríjemný zápach na dlhšiu dobu. Túto metódu môžete používať kľudne každý deň po práci, aby bola pracovná obuv vždy voňavá a svieža.

Preventívne tipy na elimináciu zápachu pracovnej obuvi

Pravidelne obuv po jej nosení vetrajte

Po každom nosení je vhodné topánky vyvetrať a teda zbaviť ich vlhkosti. Pri vysokej pracovnej obuvi otvorte jazyky čo najviac, aby obuv dostatočne preschla a prevetrala sa. Nízka obuv alebo pracovné šľapky stačí nechať na vzduchu v normálnom stave. Pri zimnej obuvi alebo pri situácií, kedy sa vám pracovná obuv premočila, odporúčame na vysušenie použiť najskôr výplň zo starých novín, ktoré pohltia nadbytočnú vlhkosť.

Používajte impregnačné spreje

Pokiaľ pracujete v pracovných podmienkach, kde ste vystavení nadmernej vlhkosti, dažďu alebo snehu, odporúčame pracovnú obuv pravidelne impregnovať, aby neviazala vodu. Vlhkosť v topánkach pri jej nosení môže vytvárať baktérie, ktoré sú číslom jedna pri výskyte plesní na nohách.

Perte vložky do topánok

Aj keď je pranie pracovnej obuvi či akejkoľvek inej obuvi neodporúčané, vložky vo vašich topánkach to isto ocenia. Tie sú totiž namáhané najviac a tiež pohlcujú najviac vlhkosti či zápachu. Vložky do topánok perte vo vrecku na pranie, aby sa pri praní nepoškodili.

Pravidelná starostlivosť o pracovnú obuv predlžuje jej životnosť a zvyšuje pohodlnosť pri jej nosení. Pravidelne obuv vetrajte a používajte triky na odstránenie nepríjemného zápachu, či aplikujte iné tipy, ktoré sme v tomto článku pre vás zhrnuli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *