Blog

Starostlivosť o koženú pracovnú obuv

Kožená pracovná obuv je dôležitou súčasťou osobnej ochrany pri práci v rôznych odvetviach. Jej kvalita a životnosť závisia nielen od jej počiatočného stavu, ale aj od správnej starostlivosti a údržby. Pravidelná a správna starostlivosť o koženú pracovnú obuv nielenže zlepšuje jej vzhľad, ale aj predlžuje jej životnosť a zaisťuje bezpečnosť a pohodlie pre používateľa.

V tomto článku sa zameriame na dôležitosť starostlivosti o koženú pracovnú obuv a poskytneme užitočné tipy a postupy, ako správne starať sa o túto obuv, aby ste mohli čo najlepšie využiť jej potenciál a zabezpečiť jej dlhodobú funkčnosť. Nech už pracujete v stavebníctve, priemysle, lesníctve alebo inom odvetví, správna starostlivosť o koženú pracovnú obuv je kľúčom k zaručeniu jej spoľahlivosti a odolnosti voči každodennému opotrebeniu a záťaži.

Vo všeobecnosti v našej ponuke nájdete množstvo modelov vyrobených z kvalitnej kože, ktoré plnia rôzne úlohy. Členková obuv je základnou a univerzálnou obuvou pre rôzne typy pracovných povolaní, podobne ako aj poloholeňová obuv či pracovné poltopánky. Pracovné sandále sú vhodné pre o niečo menej náročnejšie profesie, spolu s niektorou zdravotníckou obuvou. Niektoré typy kompozitnej obuvi disponujú nielen pevnou kompozitnou špicou, ale aj koženým materiálom, ktorému sa v tomto článku venujeme.

Najčastejšie príčiny poškodenia koženej obuvi

1. Opotrebenie

Pravidelné nosenie a používanie koženej obuvi vedie k opotrebeniu materiálu. Opotrebenie sa prejavuje najmä na podrážke, päte a vonkajšej časti obuvi. To môže zničiť povrchovú vrstvu kože a spôsobiť trhliny, odreniny alebo deformácie.

2. Voda a vlhkosť

Koža je citlivá na pôsobenie vody a nadmerného vlhka. Kontakt s vodou, dažďom, snehom alebo inými kvapalinami môže spôsobiť zmäknutie a deformáciu kože. Navyše, ak sa kožená obuv nedostatočne vysuší po zvlhnutí, môže to viesť k tvorbe plesní alebo zápachu.

3. Chemikálie

Niektoré chemické látky, ako napríklad oleje, rozpúšťadlá alebo agresívne čistiace prostriedky, môžu poškodiť kožu na obuvi. Tieto látky môžu spôsobiť vyblednutie farby, zmenšenie elasticity kože alebo vznik škvŕn a trhlín.

4. Nepriaznivé pracovné prostredie

Pracovné prostredie s ostrými predmetmi, hrubými povrchmi alebo nebezpečnými podmienkami môže spôsobiť poškodenie koženej obuvi. Napríklad, ostré predmety môžu spôsobiť trhliny alebo odreniny, hrubé povrchy môžu obuvi oškriabať a nebezpečné podmienky môžu obuv poškodiť alebo deformovať.

Správne čistenie koženej obuvi

Pravidelné čistenie je kľúčové pre udržanie koženej obuvi vo vyhovujúcom stave. Odstráňte prach, blato a nečistoty mäkkou kefkou alebo vlhkou handričkou. Pri silných škvrnách môžete použiť jemné čistiace prostriedky určené pre kožu.

Ak sa kožená obuv dostane do styku s vodou, či už pri čistení alebo pri jej nosení, je dôležité ju riadne vysušiť. Vyberte vložky z vnútra obuvi a nechajte ju prirodzene vyschnúť pri izbovej teplote. Nepoužívajte horúci vzduch za pomoci fénu ani sušičku na rýchle vysušenie, pretože to môže poškodiť kožu obuvi.

Ochrana koženej obuvi

Hydratácia koženého materiálu

Koža prirodzene stráca vlhkosť a pružnosť. Preto je dôležité pravidelne hydratovať kožu obuvi, aby sa predišlo jej vysychaniu a trhlinám. Použite kvalitný krém alebo kondicionér na kožu a jemne ho vmasírujte do materiálu.

Ochrana pred vlhkosťou

Koženú obuv je potrebné chrániť pred vodou a vlhkom. Použite vhodný impregnačný sprej, ktorý vytvára ochrannú vrstvu a odoláva prenikaniu vody. Opakujte tento proces pravidelne, najmä ak pracujete v mokrom prostredí.

Skladovanie a pravidelná kontrola obuvi

Ak nebudete svoju koženú pracovnú obuv nosiť dlhší čas, skladujte ju na suchom a dobre vetranom mieste. Pred skladovaním ju dôkladne vyčistite a aplikujte ochranný krém na kožu. Uloženie v nesprávnych podmienkach môže spôsobiť deformáciu alebo trhliny v koži.

Pravidelná kontrola obuvi patrí k dôležitým častiam o jej starostlivosť. Všímajte si možné poškodenia, ako sú trhliny, odreniny alebo odlupovanie kože. Včasná identifikácia akéhokoľvek defektu obuvi sa ešte dá zachrániť. Okrem toho, že môže oprava menších poškodení stáť menej financií, taktiež viete predĺžiť životnosť vašej pracovnej obuvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *