V minulom storočí sa používali pracovné rukavice z rôznych materiálov, ako je latex, nitril či hovädzia koža. Tieto materiály boli vybrané pre ich odolnosť proti poraneniu, chemikáliám, teplu a chladu, a pre ich schopnosť zabezpečovať ochranu rúk pri rôznych pracovných činnostiach. Vďaka ich vlastnostiam sa však používajú dodnes. Ktoré klasiky minulého storočia máte v súčasnosti na výber v modernejšom prevedení?
Normy a požiadavky na pracovné odevy a ochranné prostriedky boli zavedené len koncom minulého storočia. Od bezpečnostných noriem mali naši predkovia veľmi ďaleko. Každý pracovník vo svojej práci preto nosil to, čo mu bolo pridelené alebo čo si mohol dovoliť. Aj napriek absenciám bezpečnostných noriem na pracovisku boli naši starí otcovia vybavení niekoľkými kvalitnými kúskami pracovných rukavíc, ktorých materiály či vlastnosti sa tu udržali dodnes.
Niet väčšej odolnosti ako má hovädzia koža
Kožené pracovné rukavice z hovädzej kože sú jedným z najpopulárnejších typov pracovných rukavíc v rôznych odvetviach, vrátane poľnohospodárstva, stavebníctva a priemyslu. Ich popularita je výsledkom mnohých výhod, ktoré hovädzia koža ponúka ako materiál.
V minulom storočí používali kožené pracovné rukavice pracovníci v rôznych povolaniach, kde bola potrebná ochrana rúk a zároveň sa vyžadovala odolnosť a flexibilita materiálu. Medzi tieto povolania patrili baníci, zvárači, stavbári, kováči, poľnohospodári, automechanici či železničiari.
Hovädzia koža sa ako materiál vyznačuje kombináciou pevnosti, pružnosti a odolnosti voči opotrebeniu. Tieto vlastnosti sú výsledkom hustej štruktúry vlákien kože, ktorá zabezpečuje, že výrobky z hovädzej kože sú mimoriadne trvanlivé a spoľahlivé. Okrem toho má hovädzia koža prirodzené izolačné vlastnosti, čo znamená, že poskytuje určitú ochranu pred chladom a teplom, čím zvyšuje pohodlie používateľa v rôznych klimatických podmienkach.
Hovädzia koža je tiež esteticky príťažlivá a má prirodzenú schopnosť „starnúť“ s gráciou, čo znamená, že sa časom zjemňuje a stáva sa ešte pohodlnejšou bez straty svojich ochranných vlastností. Tento materiál je tiež ľahko udržiavateľný. Podobná alternatíva celokoženým rukaviciam sú pracovné rukavice koža-textil.
Nitril a latex ako hygienický materiál pracovných rukavíc
Nitril a latex sú dva z najčastejšie používaných materiálov na výrobu hygienických pracovných rukavíc, najmä v zdravotníctve, laboratóriách a iných prostrediach, kde je nevyhnutná vysoká úroveň hygieny a ochrany. Oba materiály majú svoje výhody a špecifické vlastnosti, ktoré ich predurčujú na použitie v rôznych aplikáciách.
Rozdiel medzi nitrilom a latexom
Nitrilové rukavice sú vyrobené zo syntetického kaučuku, ktorý neobsahuje proteíny spôsobujúce alergie, čo je jednou z ich hlavných výhod. Nitril je odolný voči širokému spektru chemikálií, vrátane olejov, mazív, rozpúšťadiel a niektorých kyselín, čo ich robí vhodnými pre použitie v laboratóriách a priemyselných aplikáciách. Nitrilové rukavice sú všeobecne pevnejšie a odolnejšie voči prepichnutiu ako latexové rukavice, čo zvyšuje ich životnosť a ochranu.
Latexové rukavice sú mimoriadne elastické a dobre priliehajú na ruky, čo umožňuje výbornú citlivosť a obratnosť pri vykonávaní jemných úkonov. Poskytujú efektívnu ochranu pred biologickými rizikami, vrátane baktérií a vírusov, čo ich robí ideálnymi pre zdravotnícky personál. Sú odolné voči mnohým chemikáliám, hoci nie sú vhodné na použitie s niektorými rozpúšťadlami a olejmi. Jedným z hlavných nevýhod latexových rukavíc je riziko alergických reakcií, ktoré môže latex spôsobiť u niektorých ľudí.
Ako sa vraví, nie všetko, čo bolo v minulom storočí, nemusí fungovať aj v súčasnosti. Pracovné odevy sú inovované desaťročia, no ich základ je v kvalitných materiáloch či strihoch. V našej ponuke pracovných rukavíc nájdete skutočne obrovské zastúpenia rôznych druhov pracovných rukavíc, nielen tradičných kožených či latexových ale aj špeciálne navrhnutých pre jednotlivé profesie.