Blog

Sklená vata – čo je to? Ako sa môžem chrániť?

Sklená vata, známa aj pod názvom sklená vlna, je zvukovo izolačný materiál vyrábaný z piesku a recyklovaného skla. Sklená vata , či už voľná alebo vo forme dosiek, sa využíva najmä na zateplenie – či už sa jedná o zateplenie podkrovia, stropov alebo fasád.

Vyznačuje sa skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami, je nehorľavá, odolná voči veľkej časti chemických látok a má vysokú odolnosť a stálosť. No aj napriek tomu, že zoznam výhod tejto izolačnej látky by mohol pokračovať donekonečna, má aj jednu zásadnú nevýhodu, ktorou je potencionálne ohrozenie zdravia pri práci s ňou.

Prečo je sklená vata nebezpečná pre ľudské zdravie?

Sklená vata obsahuje malé sklené čiastočky, ktoré sa pri manipulácii s ňou môžu zarezať do pokožky. Aj napriek tomu, že sa odstraňujú len veľmi ťažko, oveľa vážnejší dopad majú na oči a dýchacie cesty. Po tom, čo sa táto látka dostane do pľúc človeka, sa jej postupne zbavuje vykašlávaním hlienu. V horších prípadoch však látka zarastá v tkanive pľúc a môže byť aj karcinogénna.

Ochrana pri práci so sklenenou vatou

Pre bezpečnú prácu so sklenenou vatou sa preto odporúča používať respirátor. Respirátory (masky, polomasky, filtre) slúžia na ochranu pred vdychovaním škodlivých látok. Rozlišuje sa niekoľko druhov a veľkostí respirátorov závislých od látky, s ktorou pracujete. Rozlišujú sa napríklad respirátory s ventilom (ktoré sú určené na manipuláciu so sklenenou vatou), skladací respirátor alebo celotvárové ochranné masky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *