Blog

Aké sú kritéria kvality pracovnej obuvi?

Nie je obuv ako obuv. Obyčajné topánky, akými sú tenisky, každodenná obuv alebo obyčajné šľapky, nepatria zrovna medzi najlepšiu voľbu pri výbere pracovnej obuvi. Pracovná obuv by mala spĺňať určité kritériá kvality, pri ktorých záleží na druhu pracovnej náplne, pre ktoré sú navrhnuté či priestory, v ktorých pracovník vykonáva svoju prácu.

Pokiaľ ide o kvalitu pracovnej obuvi, existuje niekoľko kľúčových potrieb, ktoré by mali byť splnené, aby sa zabezpečila primeraná ochrana a pohodlie pre toho, kto danú obuv bude nosiť. V tomto článku nájdete hlavné kritéria kvalitnej pracovnej obuvi a náležitosti, ktoré ste predtým možno pri výbere pracovnej obuvi nevnímali.

Normy, ktoré musí pracovná obuv spĺňať

Normy pre pracovnú obuv sa môžu líšiť v závislosti od odvetvia a špecifických pracovných požiadaviek. Existuje však niekoľko všeobecných pokynov a nariadení, ktoré platia pre mnohé pracoviská, a teda aj pracovnú obuv.

Základná, nenáročná pracovná obuv musí spĺňať normu EN ISO 20347. Pod takýto typ obuvi spadá všetka obuv bez ochrannej špice z akéhokoľvek materiálu. Takáto obuv je označená písmenom O, OB, O1, O2,.., podľa ktorých sa ďalej ukladajú nároky, ako napríklad absorpcia energie v päte, antistatické vlastnosti, či odolnosť voči prieniku vody. Do tejto kategórie spadajú pracovné poltopánky, športová obuv, alebo zdravotnícka obuv.

Pracovná obuv so špicou musí podliehať norme EN ISO 20345, ktorá musí chrániť pracovníka pred nárazom a stlačením. Táto obuv je špecifická pre pracovníkov, ktorí manipulujú s ťažkými predmetmi, alebo sa na ich pracovisku vyskytuje vyššie riziko ublíženia si. Ako pri predošlom type, aj v tomto prípade sa obuv označuje písmenami, a to S, S1, S2, S3,… Pracovnú obuv s kompozitnou špicou môžete nájsť v kategóriách pracovné sandále, členková obuv alebo poloholeňová obuv. Okrem iného, aj samotné špice, a to najmä oceľové, sú samotne označené číslom a silou, ktorú sú schopné pohltiť.

Pre rôzne časti obuvi nájdete v popisoch produktoch pracovnej obuvi rôzne skratky, podľa ktorých viete charakterizovať jednotlivú obuv. Tieto skratky môžu byť skvelým pomocníkom pri výbere vhodnej pracovnej obuvi. Medzi najčastejšie patria:

 • P = podošva odolná proti prepichnutiu
 • HRO = podošva odolná proti kontaktnému teplu
 • FO = podošva odolná proti palivovým olejom
 • HI = izolácia podrážky proti teplu
 • CI = izolácia podrážky proti chladu (prevažne pre zimnú pracovnú obuv)
 • E = podrážka pohlcujúca energiu v oblasti päty
 • WRU = odolnosť vonkajšej strany topánky proti prieniku a absorpcii vody
 • CR = odolnosť vonkajšej strany topánky proti prezeraniu
 • WR = odolnosť celej topánky proti prenikaniu absorpcii vody
 • M = ochrana nártu (najmä pri pevnej, šnurovacej obuvi)
 • AN = ochrana členkovej kosti (charakteristické pre členkovú pracovnú obuv)
 • C = vodivá obuv
 • A = antistatická obuv
 • I = elektricky izolačná obuv

Bezpečnosť

Pracovná obuv by mala byť navrhnutá tak, aby chránila nohy pred bežnými rizikami na pracovisku, ako sú pošmyknutia, zakopnutia, pády, nárazy a prepichnutia. Mali by spĺňať spomenuté bezpečnostné normy a mali by byť vhodné pre konkrétnu prácu alebo odvetvie.

Bezpečnosť na pracovisku je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré sa prihliada. Správna obuv je práve tá, ktorá je odolná okrem bežných rizík aj proti iným, špecifickým faktorom, v závislosti od pracoviska či pracovnej náplne, ktorú vykonávate.

Komfort

Pohodlie je nevyhnutné pre pracovnú obuv, pretože pracovníci môžu byť na nohách dlhší čas. Istotne ste sa už stretli s pracovnými dňami, kedy ste celý deň na nohách a pri posledných hodinách pociťujete bolesti chodidiel či lýtok. V tomto prípade si môžete byť istí, že nemáte správnu pracovnú obuv. Funkcie, ako sú odpruženie, podpora klenby a priedušnosť, môžu ukázať významný rozdiel v tom, aké pohodlné by mali byť a sú pracovné topánky pri ich nosení.

Odolnosť

Pracovná obuv by mala vydržať náročnosť práce a vydržať v priebehu času. Mali by byť vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ktoré sú odolné voči opotrebovaniu, a mali by byť vyrobené tak, aby podporovali dlhú životnosť. Takáto obuv by mala vydržať mnoho ohybov v časti prstov, pri chodení či kľačaní. Mala by mať kovové diery na šnúrky, ako aj pevné šnúrky, či viacero vrstiev materiálu.

Strih

Správne sadnutie pracovnej obuvi na nohe je nevyhnutné pre pohodlie a bezpečnosť. Preto by pracovná obuv mala byť k dispozícii v rôznych veľkostiach a šírkach, aby vyhovovala rôznym tvarom a veľkostiam chodidiel.

Na úpravu dĺžky vnútra topánky či výšky klenby najlepšie pomôžu vložky do topánok či hrubšie pracovné ponožky. Takéto kroky môžete podstúpiť pri aktuálnej pracovnej obuvi. Pri ďalšom výbere zohľadnite všetky preferencie, ktoré od obuvi vyžadujete.

Protišmyková podrážka

V závislosti od pracovného prostredia môžu byť potrebné protišmykové prvky, aby sa predišlo pádom a zraneniam na mokrom alebo klzkom povrchu. Nebezpečenstvo pošmyknutia je skutočným problémom pri mnohých prácach, najmä pri tých, ktoré zahŕňajú prácu v prostrediach, kde môžu byť podlahy mokré, mastné alebo inak šmykľavé. Medzi takéto pracovné prostredia môžeme zaradiť reštaurácie, závodné kuchyne, nemocnice, sklady, či stavebné priestory.

Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom

V priemyselných odvetviach, kde existuje riziko úrazu elektrickým prúdom, môže byť potrebná pracovná obuv s ochranou pred úrazom elektrickým prúdom. Nie každá pracovná obuv disponuje touto vlastnosťou, preto buďte obozretní, ak tento typ pracovných topánok hľadáte.

A na záver?

Pracovná obuv podlieha mnohým testom výdrže a odolnosti, podľa ktorých sa kategorizuje a následne spadá do spomenutých noriem. Pracovná obuv je rozdelená na množstvo skupín, ktoré charakterizujú rôzne vlastnosti. Všeobecné skratky vlastností topánok sú vypísané prevažne v popisoch produktoch, vďaka čomu viete topánku posúdiť nielen podľa obrázku. Na kvalite pracovnej obuvi skutočne záleží, preto si môžete byť istí, že v našej ponuke nájdete kvalitnú pracovnú obuv pre rôzne pracovné povolania a podmienky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *