Blog

Ako certifikovaná pracovná obuv zvyšuje bezpečnosť v práci

Bezpečnosť zamestnancov je na každom pracovisku najdôležitejšia. Zamestnávatelia sú povinní poskytnúť svojim pracovníkom bezpečné pracovné prostredie a jedným z kľúčových prvkov toho je zabezpečiť, aby zamestnanci nosili vhodnú pracovnú obuv. Pracovná obuv, ktorá je certifikovaná na splnenie bezpečnostných noriem, môže výrazne znížiť riziko poranenia nôh na pracovisku, ktoré môže byť nákladné z hľadiska ľudského utrpenia aj finančnej zodpovednosti.

Ako rozpoznať certifikovanú pracovnú obuv?

Certifikovaná pracovná obuv je navrhnutá tak, aby spĺňala špecifické bezpečnostné normy na ochranu pracovníka pred rizikami na pracovisku. Takúto obuv môžete rozpoznať podľa niekoľkých spôsobov.

1. Hľadajte bezpečnostné označenia pracovnej obuvi

Certifikovaná pracovná obuv má zvyčajne bezpečnostné značky, ktoré označujú úroveň ochrany, ktorú ponúkajú. Tieto označenia môžu obsahovať symboly ako zelený trojuholník (pre podošvy odolné proti prepichnutiu), žltý štvorec (pre obuv proti statickej elektrine) alebo oranžová omega (pre ochranu pred elektrickým nebezpečenstvom).

2. Kontrola bezpečnostného štítku

Vo vnútri topánky vyhľadajte štítok alebo ceduľku, ktorý označuje bezpečnostné prvky obuvi. Tento štítok by mal obsahovať informácie, ako je názov výrobcu, číslo modelu a bezpečnostné normy, ktoré topánky spĺňajú.

3. Overte si bezpečnostné normy

Na obuvi, ale aj v popisoch produktoch na internetových stránkach by mali byť uvedené príslušné normy, ktoré daná pracovná obuv spĺňa. Tieto normy vám vedia napovedať o obuvi viac, a to konkrétne o jednotlivej odolnosti voči rôznym vplyvom, či výbavou, ktorú ponúkajú, ako je oceľová špica alebo planžeta.

Základné normy kvalitnej certifikovanej pracovnej obuvi

Základná normu, ktorú pri obuvi vyhľadávajte je norma EN ISO 20347 – Osobné ochranné prostriedky – základná pracovná obuv bez spevnenej špičky. Tá sa ďalej rozdeľuje podľa skratiek na 4 ďalšie:

 • OB: pracovná obuv s týmto označením spĺňa základné požiadavky, ako aj odolnosť proti pošmyknutiu na rôznych povrchoch.
 • O1: ide o pracovnú obuv, ktorá spadá do kategórie OB, ktorá disponuje uzavretou pätou, absorpcii nárazom v oblasti päty (E), či antistatickými vlastnosťami (A)
 • O2: ide o predošlé požiadavky pracovnej obuvi spolu s odolnosťou proti preniknutiu vody (WRU)
 • O3: ide o všetky spomenuté požiadavky s prídavkom ochrany proti prepichnutiu podrážky (P)

Norma EN ISO 20345 charakterizuje požiadavky na pracovnú obuv so spevnenou špičkou. Tak ako predošlá norma, aj táto sa rozdeľuje na 4 základné typy s rovnakými vlastnosťami. Skratka SB charakterizuje základné požiadavky na obuv so spevnenou špicou. Skratky S1, S2S3 patria obuvi spĺňajúce základné požiadavky a ďalšie požiadavky, ako v prípade skratiek O1, O2 a O3.

Netreba zabúdať, že kategórie, ako sú pracovné poltopánky, poloholeňová obuv, zimná obuv, členková obuv či pracovné sandále nájdete prevažne s obomi typmi noriem (teda v modeli s aj bez kompozitnej špičky – OB/SB).

Všetky skratky na jednom mieste, podľa ktorých sa v druhoch pracovnej obuvi budete vyznať o čosi lepšie:

 • P = podrážka proti prepichnutiu
 • HRO = odolnosť podrážky voči tepelným vplyvom
 • FO = odolnosť podrážky proti palivovým olejom
 • HI = izolácia pracovnej obuvi proti teplu
 • CI = izolácia pracovnej obuvi proti chladu (najmä pri zimnej obuvi)
 • WRU = odolnosť vonkajšieho materiálu obuvi proti prieniku a absorpcii vody (takmer vždy pri pracovných čižmách)
 • CR = odolnosť vonkajšieho materiálu proti prerezaniu
 • M = ochrana nártu
 • AN = ochrana členkovej kosti (najmä pri členkovejpoloholeňovej obuvi)
 • C = vodivá obuv
 • A = antistatická obuv
 • I = elektroizolačná obuv

Certifikovaná pracovná obuv je základným prvkom bezpečnosti na pracovisku. Rozpoznaním a overením bezpečnostných označení, kontrolou bezpečnostných štítkov a overením bezpečnostných noriem môžu zamestnávatelia zabezpečiť, aby zamestnanci nosili obuv, ktorá spĺňa potrebné bezpečnostné požiadavky.

Kvalitná pracovná obuv s certifikáciou môže chrániť zamestnancov pred rôznymi nebezpečenstvami na pracovisku, vrátane pošmyknutia, pádu, úrazu elektrickým prúdom, prepichnutia obuvi a ďalších. Investícia do vysokokvalitnej, certifikovanej pracovnej obuvi nielenže chráni zamestnancov pred úrazom, ale zároveň preukazuje záväzok zamestnávateľa vytvárať bezpečné pracovné prostredie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *