Blog

Ako správne používať dezinfekciu na ruky?

Dezinfekcia na ruky sa stala základom v boji proti baktériám, najmä v dôsledku pandémie COVID-19. Aj keď môže byť dezinfekčný prostriedok na ruky pohodlný a účinný spôsob, ako obmedziť šírenie chorôb, je dôležité ho správne používať, aby bol skutočne účinný.

Mnoho ľudí si nemusí byť vedomých správneho spôsobu použitia dezinfekčného prostriedku na ruky alebo ho možno nepoužíva tak často, ako by mali. V tomto článku preskúmame správny spôsob použitia dezinfekčného prostriedku na ruky a prediskutujeme niekoľko chýb, ktorým sa pri aplikácii dezinfekcie vyvarovať. Dodržiavaním týchto tipov môžete pomôcť chrániť seba a svojich kolegov na pracovisku, pred šírením mikróbov a baktérií.

Výhody používania dezinfekčných prostriedkov na ruky na pracovisku

Zvyšuje hygienu

Používanie dezinfekcie na ruky podporuje dobré hygienické návyky a pomáha predchádzať šíreniu chorôb na pracovisku. Toto je obzvlášť dôležité na pracoviskách, kde veľa ľudí pracuje v tesnej blízkosti, ako sú výrobné haly, sklady, či nemocnice.

Pohodlnosť

Dezinfekcia na ruky sa požíva jednoducho a možno ju umiestniť na rôzne miesta v rámci pracovného priestoru. Najčastejšie ide o steny v blízkosti dverí, či stojany s dezinfekciou umiestnené v blízkosti pracoviska. Okrem iného vnímame aj vreckové dezinfekcie na ruky, ktoré mám vždy poruke.

Znižovanie choroby a absencií v práci

Elimináciou šírenia chorôb môže dezinfekcia rúk pomôcť znížiť absenciu na pracovisku. To znamená, že je menej pravdepodobné, že pracovníci vynechajú prácu kvôli chorobe, čo môže byť prospešné pre produktivitu a celkovú morálku na pracovisku.

Nákladovo efektívny prostriedok hygieny

Dezinfekčný prostriedok na ruky je relatívne lacný a môže byť nákladovo efektívnym spôsobom podpory dobrej hygieny na pracovisku.

Doplnok k umývaniu rúk

Aj keď je umývanie rúk najefektívnejším spôsobom, ako obmedziť šírenie mikróbov a baktérií, nemusí to byť vždy možné alebo pohodlné. Dezinfekciu na ruky možno použiť ako doplnok k umývaniu rúk alebo ako alternatívu, v prípade, že nemáte poruke umývadlo a mydlo na ruky.

Ako správne používať dezinfekciu na ruky

Nie je to veda, no je potrebné vedieť, aké množstvo dezinfekcie použiť a ako ho po rukách rozotrieť. Dezinfekciu nanášajte po umytí rúk (ak je táto možnosť) alebo pred nasadením pracovných rukavíc.

Naneste dostatočné množstvo dezinfekčného prostriedku na ruky do dlane. Potrebné množstvo sa bude líšiť v závislosti od veľkosti vašich rúk a množstva nečistôt alebo špiny na nich. Vo všeobecnosti by to mala byť bodka veľká od rozmerov 5 centov až po 50 centov.

Pretierajte ruky medzi sebou a uistite sa, že máte pokryté všetky časti dlane, chrbtu dlane aj prstov. Nezabúdajte ani na miesta medzi prstami či nechty. Jednoducho siahnite do všetkých záhybov a snažte sa dezinfekciu rozotrieť na čo najväčšiu plochu rúk.

Pokračujte v trení rúk po dobu najmenej 20 sekúnd alebo pokým dezinfekcia úplne nezaschne. Zabezpečíte si, že dezinfekcia bude mať dostatok času na zabitie akýchkoľvek mikróbov alebo baktérií na vašich rukách.

Časté chyby pri používaní dezinfekcie na ruky

Aj keď môže byť dezinfekcia na ruky účinným nástrojom na zníženie šírenia mikróbov a baktérií, existuje niekoľko bežných chýb, ktorých sa ľudia pri jeho používaní dopúšťajú.

Nepoužívanie dostatočného množstva dezinfekcie

Používanie príliš malého množstva dezinfekčného prostriedku na ruky môže znížiť jeho účinnosť. Uistite sa, že ste použili dostatočné množstvo na pokrytie všetkých povrchov rúk a prstov. V prípade, že cítite, že na niektorých miestach sa dezinfekcia nedostala, kľudne jej pridajte a rozotierajte medzi rukami ďalej.

Krátke trenie rúk

Je dôležité pokračovať v trení rúk aspoň 20 sekúnd alebo kým dezinfekčný prostriedok na ruky úplne nezaschne. To poskytuje dostatok času na to, aby dezinfekčný prostriedok pôsobil.

Použitie dezinfekcie na špinavé ruky

Dezinfekcia rúk nenahrádza umývanie rúk. Pred použitím dezinfekčného prostriedku na ruky si nezabudnite umyť vodou a mydlom, ak sú viditeľne špinavé. V prípade, že nemáte poruke mydlo, opláchnite ich iba vodou.

Príliš časté používanie dezinfekcie

Aj keď môže byť dezinfekčný prostriedok na ruky užitočný, príliš časté používanie môže pokožku na rukách vysušiť. Ak cítite, že po pracovnej smene pociťujete suché ruky, neváhajte používať krém, aby ste pokožku hydratovali.

Ak sa vyhnete týmto bežným chybám, dezinfekcia bude pracovať tak, ako by mala. Dezinfekcia na ruky je pohodlný a účinný spôsob hygieny na pracovisku a eliminácie baktérií. Dodržiavaním rád v tomto článku zaručíte 100% hygienu na pracovisku. V prípade, že vidíte vašich kolegov používať dezinfekciu nevhodne, nebojte sa ich poučiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *