Blog

Ako vybrať správny strih pre vašu pracovnú obuv

Pracovná obuv je základom pracovného vybavenia snáď v každom odvetví. Nosíme to, čo je pre danú profesiu prirodzené a tiež pohodlné. Nájsť však topánku, ktorá sadne ako uliata môže byť občas náročné a nosenie nevhodnej veľkosti či strihu môže poškodiť ako telo, tak aj pracovné nasadenie.

Čo sa stane, ak si vyberiem nesprávny strih pracovnej obuvi?

Po prvé, nosenie príliš voľných topánok môže spôsobiť pľuzgiere a odieranie, keď sa vaša koža otiera o vnútorné strany topánok, inak povedané, vaša noha v topánke „pláva“. Naopak, pracovná obuv, ktorá sedí príliš tesne, spôsobuje problémy chodidiel vrátane zarastania nechtov či nedostatočného prietoku krvi v nohách. Zle sediace topánky sú tiež príčinou bolesti chrbta, krížov či kĺbov.

Po druhé, klenby chodidiel rozhodujú o podpore a rovnováhe vášho tela. Ak pracovná obuv počas niekoľko hodinovej pracovnej doby nepodporuje klenbu dostatočne, môžu nastať trvalé problémy s padnutou klenbou, plantárnou fascitídou a inými problémami.

Po tretie, každá obuv je navrhnutá s individuálnym „bodom zlomu“. To je miesto, v ktorom sa topánka prirodzene ohýba pri chodení či čupení. Ak je bod zlomu na nesprávnom mieste, najmä pri nosení menších alebo väčších čísel, vaše chodidlá sa nedokážu ohýbať v prirodzenom pohybe tak, ako by sa mali. To môže zapríčiniť bolesť chodidiel či kĺbov.

A napokon, pracovné topánky, ktoré nesedia správne, sa často opotrebovávajú nerovnomerne, čo môže zapríčiniť ich skrátenú životnosť. Je to najmä preto, že topánka, ktorá sedí tak ako má, je vystužená, aby odolala poškodeniu v miestach, kde narazí na zem. Ale tá, ktorá sedí nesprávne, môže naraziť na iné miesta na podrážke či na bokoch, ktoré sa predčasne opotrebujú.

Ako si vybrať správny strih a ako zistiť, že správny strih pracovnej obuvi máte

Zohnať pracovnú obuv, ktoré presne sedí, je tak trochu veda. Stačí sa však riadiť niekoľkými trikmi, ako si výber zjednodušiť. Ako prvé je potrebné si zmerať svoju nohu, na dĺžku alebo/aj na obvod klenby. Vďaka tomuto kroku si viete vyfiltrovať veľkosť a váš výber sa tým zúži.

Dobre padnúca pracovná obuv by mala byť trochu priestranná, no nie úplne voľná. Väčšine ľudí počas pracovnej doby zvyknú mierne opuchnúť nohy. Ide najmä o stojaté povolania, kedy sú chodidlá dosť namáhané. Je preto voliť voľnejšiu obuv, aby sa v stave opuchu „neškrtili“.

Pri chôdzi by vaša päta mala zostať na mieste bez toho, aby sa odierala o zadnú časť topánky. Tiež by ste nemali cítiť nadmerný tlak na nohu zo strán topánok. Prsty na nohách by mali mať priestor na vrtenie a krútenie, ale pri chôdzi by sa nemali posúvať dopredu ani sa dotýkať prednej časti topánky.

Ako si zmerať chodidlá pre pracovné topánky

Ak ste si už nejaký čas nemerali nohu, oplatí sa to urobiť znova, len aby ste sa uistili, že nosíte správnu veľkosť. V skutočnosti ide o celkom jednoduchý proces, ktorý zvládnete vykonať aj s pomocou domácich vecí.

  1. Oblečte si na nohy ponožky, ktoré nosíte do práce.
  2. Položte na podlahu kus papiera, ktorý je dlhší ako vaša noha od špičky prstov po pätu.
  3. Posaďte sa a položte chodidlo na papier tak, aby bola vaša noha v pravom uhle.
  4. Ceruzkou obkreslite obrys chodidla tak, aby ste ceruzku držali zvisle.
  5. Urobte značky tam, kde sú obrysy najširšie a najdlhšie.
  6. Zmerajte značky pomocou pravítka a zaokrúhlite na polovicu desatinného čísla.
  7. Na zistenie presnej veľkosti využívajte tabuľky, ktoré nájdete pri danej obuvi.

Ak sú vaše hodnoty medzi dvoma číslami, zvoľte vyššie číslo. Napríklad. Ak je dĺžka vášho chodila 26,5, zvoľte 27. Je lepšie mať topánku, ktorá má trochu miesta, ako takú, ktorá bude tlačiť.

Vplyv materiálu obuvi na veľkosť topánky

Pracovná obuv je skutočne široký pojem, ktoré v sebe nesie rôzne druhy obuvi určených pre rôzne pracovné prostredia. Materiály pracovných topánok môžu byť ohybné, pevné, zateplené či priedušné. Aj takéto faktory ovplyvňujú výber topánky. Pracovná obuv s kompozitnou špicou by nemala byť príliš krátka, aby ste sa prstami na nohách dotýkali prednej časti vnútra topánky. Športovádámska obuv z našej ponuky má prevažne elastickejší materiál, preto si môžete byť istí pohodlnosťou pri ľahších aj ťažších manuálnych robotách.

Ak obuv nesedí

V prípade, že ste si vybrali správnu veľkosť, no stále sa v obuvi necítite dobre, viete si topánky upraviť. Na vyplnenie miesta v topánke si môžete vybrať hrubé pracovné ponožky, ktoré zaplnia priestor okolo celej nohy od prstov až po pätu či členok. V prípade, že chcete upraviť pohodlnosť pre vaše chodidlá, určite si vyberiete vhodné vložky do topánok z našej ponuky. Gélové aj kožené, ortopedické či obyčajné, vložky skvelo dotvoria pohodlnosť obuvi pri jej nosení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *