Blog

Čo musí poskytovať pracovná obuv pre stojace pracovné činnosti?

Pracovná obuv je základom bezpečnosti a pohodlia všetkých pracovníkov, ktorí trávia svoj pracovný čas na nohách. Správna pracovná obuv nie je len o estetike, ale predovšetkým o ochrane a podpore nohy počas dlhého času státia. Preto si v tomto článku rozoberieme, čo všetko by mala mať obuv na takéto pracovné činnosti a z akých modelov vyberať.

Pohodlie na prvom mieste

Či už pracujete v nebezpečných pracovných podmienkach alebo nie, pohodlie je vyžadované vždy a všade. Pracovná obuv by mala poskytovať dostatočnú oporu a stabilizáciu chodidla a členku, aby ste si udržali správny postoj tela počas státia. Nedostatočná podpora môže viesť k nežiaducemu zaťaženiu kĺbov a svalov, a to vám môže spôsobiť bolesť či únavu. Dobrá pracovná obuv by mala mať integrované odpruženie a tlmenie nárazov, ktoré pomáha absorbovať tlak a nárazy, ktorým sú nohy vystavené pri chôdzi a státí.

Ochrana pred nebezpečenstvami

Pokiaľ sa však nachádzate na pracovisku, kde nebezpečenstvo číha takmer na každom kroku, isto chcete obuv, ktorá ochráni vaše chodidlá, nech stúpite na čokoľvek. Jednou z najčastejších zraniteľných oblastí na nohách sú práve prsty a predná časť chodidla. Preto by pracovná obuv mala mať zabudované ochranné prvky, ako sú kovové alebo kompozitné planžety alebo špice, ktoré chránia prsty pred zranením pri páde ťažkých predmetov alebo nárazu. Pracovnú obuv s kompozitnými prvkami využívajú najmä pracovníci vo výrobe či stavebníctve.

Stabilizácia chodidla

Pri práci v stoji je stabilizácia klenby či členkovej kosti nutnosťou, pokiaľ chcete zostať v pohodlí a bezpečí počas celej pracovnej doby. Zafixovanie chodidla zo všetkých strán je možné niekoľkými spôsobmi:

  • Dostatočné dlhé zapínanie (šnúrky, zips,…)
  • Vhodný výber topánkových vložiek
  • Podporné pásy na suchý zips v okolí členkovej kosti

Priedušnosť materiálu obuvi

Vyberte si pracovnú obuv vyrobenú z materiálov, ktoré sú priedušné a umožňujú prienik vzduchu, ako sú napríklad sieťoviny, perforovaná koža alebo textílie s otvorenou štruktúrou. Tieto materiály pomáhajú udržiavať vaše chodidlá suché aj pri dlhodobom nosení. Niekedy majú pracovné topánky špeciálne ventilačné kanáliky alebo otvory, ktoré zlepšujú cirkuláciu vzduchu a pomáhajú odvádzať vlhkosť zvnútra topánky.

Je dôležité si uvedomiť, že úplne vodotesné materiály môžu obmedziť prienik vzduchu (napríklad pracovné gumáky), takže ak pracujete v prostredí, kde je dôležitá aj vodotesnosť, vyberte si obuv s vyvážením medzi ochranou pred vlhkosťou a priedušnosťou.

Obuv vhodná do nenáročných pracovných podmienok

Pre pracovné činnosti, ktoré sa vykonávajú v nenáročných pracovných podmienkach, môžete myslieť najmä na pohodlnú, ľahkú a bezpečnú obuv. Medzi najobľúbenejšie možnosti patria jednoznačne pracovné poltopánky, ktoré vám poskytnú dôkladnú oporu chodidla, ako aj jeho ochranu. Pre prostredia, kedy neexistuje žiadne vážnejšie riziko poranenia, postačia vám pracovné poltopánky kategórie OB, O1 alebo O2. Tento typ nedisponuje kompozitnými špicami ani planžetami.

O čosi pohodlnejšie sú športové pracovné topánky, kam spadajú ako športové modely pracovnej obuvi, tak aj pohodlná obuv vo forme papúč ši šľapiek. Takáto obuv je vhodná pre mimoriadne nenáročné pracovné činnosti alebo kratšiu pracovnú dobu.

Obuv vhodná do pracovných podmienok, kde je možné riziko nebezpečenstva alebo úrazu

Pokiaľ pracujete v podmienkach, kde na vás číhajú riziká spoza každého rohu, isto cítite potrebu mať obuv, ktorá uchráni vaše chodidlá a zároveň vám zabezpečí komfort. Pokiaľ ste sa v tejto charakteristike našli, nevhajte si prezrieť ponuku členkovej pracovnej obuvi s kompozitnou špicou a planžetou, ktoré vám poskytnú mimoriadne účinnú ochranu pred pádom ťažkých predmetov na špičky chodidiel či proti prepichnutiu. O čosi väčšiu stabilitu, najme v oblasti členkovej kosti či holene vám poskytne takisto odolný model, len o niečo vyšší – pracovná poloholeňová obuv.

Nech už si vyberiete akúkoľvek obuv k vašej pracovnej činnosti, u nás nájdete kvalitné modely pracovnej obuvi v rôznych štýloch, veľkostiach a detailoch. Prehliadnite si našu ponuku a veríme, že nikto od nás neodíde na prázdno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *