Blog

Pracovné oblečenie pre záhradníkov a milovníkov záhradkárčenia

Výber vhodného pracovného oblečenia je pre záhradníkov a vášnivých záhradkárov rozhodujúci pre efektívnu prácu a pohodlný zážitok z pestovania rastlín, kvetov či úrody. Správne vybraté pracovné oblečenie nielenže chráni pred vplyvmi prírody, ale aj podporuje voľný pohyb a pohodlnosť počas rôznych činností spojených so záhradou. Aké pracovné oblečenie si pri tejto činnosti vybrať?

Pracovné oblečenie pre záhradníkov a milovníkov záhradkárčenia je viac než len móda – je to nástroj, ktorý umožňuje pohodlne a efektívne pracovať, hýbať sa bez obmedzení a chrániť pred prípadnými nástrahami. Či už sú to kvalitné pracovné nohavice, priedušné tričká alebo špeciálne rukavice, kvalitné pracovné oblečenie je neoddeliteľnou súčasťou základného vybavenia každého, kto má radosti z pestovania rastlín a starostlivosti o záhradu.

Pracovné nohavice – správny základ

Pracovné nohavice sú hlavnou zložkou pracovného odevu pri práci v záhrade. Ide o kus odevu, ktorý má najväčší kontakt so zemou, či už pri chodení, čupení alebo kľačaní. V tomto prípade by mali byť pracovné nohavice z pohodlného materiálu, ako napríklad bavlna. Mali by byť dostatočne voľné v oblasti kolien, aby ste si neznížili pohyblivosť a komfort pri ich nosení.

Veľkou výhodou je zvoliť si pracovné nohavice s množstvom vreciek, ktoré môžu slúžiť ako odkladací priestor pre menšie náčinie, ako môžu byť nožnice, špagát, semienka či mnohé iné. V letných mesiacoch tiež môžete zvoliť pracovné nohavice v krátkych prevedeniach a to po kolená či nad kolená.

Veľkou výhodou je siahnuť po kolenných chráničoch alebo výplniach do pracovných nohavíc, ktoré znížia tlak na kolená pri dlhšom kľačaní, čo môže pridať na pohodlí, napríklad pri sadení.

Tričko, košeľa alebo pracovná bunda?

V tomto bode existuje množstvo názorov na to, aký typ vrchného odevu zvoliť pri tejto profesii či koníčku. Podľa nás závisí všetko na osobných preferenciách a počasí. Pokiaľ chcete zvoliť tričko ako váš pracovný odev, vyberajte si materiály, v ktorých sa budete cítiť pohodlne. Počas teplejších dní môžete voliť polyesterové tričká, ktoré odpudzujú pot a zároveň vás chladia. Pri chladnejších letných dňoch či práci vo večerných hodinách môžete zvoliť bavlnené tričko, ktoré vás zahreje.

Pracovné košele majú svoje výhody aj nevýhody. Medzi výhody môžeme istotne zaradiť príjemný materiál a dávku tepelnej izolácie počas veterných dní. Nevýhodou môžu byť dlhé rukávy, ktoré môžu pri manipulácií s rastlinami či záhradnými pomôckami mierne zavadzať. Tento problém však môžete vyriešiť vyhrnutím rukávov k lakťom, pokiaľ vám to vyhovuje.

V rámci pracovných búnd máme jasnú voľbu – montérkovú bundu – ani nie hrubú, ani nie tenkú. Tento ideál obľubujú mnohí pracovníci v záhradníctvach, ktorí chcú byť v teple počas ranných smien či počas chladnejších dní. V rámci nášho širokého sortimentu máte na výber množstvo dámskych aj pánskych prevedení s množstvom vreciek či iných doplnkov, ako sú napríklad manžety na rukávoch či iné priečinky okrem vreciek.

Nezabúdajme na správny výber pracovných rukavíc

Pracovné rukavice sú ochranou pre ruky, či už pri styku so zemou, chemikáliami či ostrými predmetmi. Pri ich výbere dbajte na správny materiál rukavíc, v ktorých bude manipulácia so záhradníckym náčiním jednoduchá a bezproblémová.

Na záhradnícke práce sú ideálne máčané pracovné rukavice alebo textilné pracovné rukavice. Máčané rukavice sú jednak pohodlné, ale poskytujú aj dávku ochrany pred stykom s chemikáliami či pred zraneniami dlaní. Ich pogumovaný povrch zabezpečuje stabilné držanie pracovných predmetov v zovretí dlane, vďaka čomu sú o čosi výhodnejšie ako klasické textilné rukavice. Tie sú však mimoriadne pohodlné, preto je možné ich zvoliť v prípade, že pracujete iba s rastlinami, bez použitia záhradníckych pomôcok.

Záhrada si vyžaduje každodennú pozornosť, preto nepodceňujte vhodný pracovný odev pre váš koníček či pracovné zameranie. Okrem odevu či ochrany rúk tiež dbajte na správnu obuv, ktorá vaše nohy udrží v bezpečí pri chodení po nerovnomerných plochách, či jednoducho počas celého času strávenom v záhrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *