Blog

Starostlivosť o profesionálnu pracovnú obuv a jej údržba

Isto ste sa už v spojení s pracovnou obuvou stretli s roztrhnutými šnúrkami, skrčenými vložkami, roztrhanými švami či poškodenou vodeodolnou membránou. Takéto riziká sprevádza pracovnú obuv pri dlhodobom používaní, kedy je topánka namáhaná pri chodení, čupení či vystavovaní do extrémnych podmienok. Viete vak, že pracovná obuv dokáže slúžiť roky bez závažných poškodení?

Na to, aby pracovné topánky držali svoj tvar a vlastnosti, je potrebné sa o ne správne starať a udržovať ich v dobrej kondícii. V tomto článku sa dozviete, ako sa dbať o rôzne materiály obuvi, ako predchádzať väčším poškodeniam na obuvi a ako vo všeobecnosti predĺžiť životnosť pracovným topánkam.

Čo vplýva na životnosť pracovnej obuvi?

Životnosť pracovnej obuvi ovplyvňuje celý rad faktorov, medzi ktoré patrí druh použitého materiálu, frekvencia používania a prostredie, v ktorom sa nosí. Typ materiálu použitého na obuvi je hlavným faktorom určujúcim jej životnosť. Napríklad topánky vyrobené z kože sú vo všeobecnosti odolnejšie ako topánky vyrobené zo syntetických materiálov. Koža je tiež odolnejšia voči vode a nečistotám, čo môže pomôcť predĺžiť životnosť obuvi.

Životnosť obuvi môže ovplyvniť aj prostredie, v ktorom sa nosí. Topánky, ktoré sa nosia vo vlhkom alebo blatistom prostredí, sa opotrebujú rýchlejšie ako tie, ktoré sa nosia na suchu. Topánky, ktoré sú vystavené extrémnym teplotám, ako sú tie, ktoré sa nosia v horúčavách, sa tiež opotrebujú rýchlejšie ako topánky v chladnejšej klíme.

Starostlivosť a údržba obuvi môže napokon ovplyvniť aj jej životnosť. Topánky, ktoré sú pravidelne čistené a upravované, vydržia dlhšie ako tie, ktoré nie sú. Navyše topánky, ktoré sú správne skladované, napríklad na chladnom a suchom mieste, vydržia dlhšie ako tie, ktoré nie sú. A práve starostlivosti sa budeme nasledovne venovať.

Čistenie pracovnej obuvi

V prvom rade, topánky nečistíme v práčke! Agresívne krútenie v bubne práčky topánky dokáže vážne poškodiť. Nielenže znižujú kvalitu vlastností materiálu, dokážu poškodiť jednotlivé časti obuvi už po jednom cykle. Pokiaľ ide o čistenie pracovnej obuvi, typ materiálu, z ktorého je vyrobená, určí najlepší spôsob čistenia. Pokiaľ ide o čistenie vonkajšej strany pracovnej obuvi, proces je veľmi jednoduchý.

Pracovnú obuv čistite vlhkou handričkou a jemným mydlovým roztokom. Vyhnite sa používaniu agresívnych chemikálií alebo abrazívnych čistiacich prostriedkov, pretože môžu poškodiť materiál obuvi. Po vyčistení naneste krém na kožu, aby bola koža jemná a pružná, poprípade ochranný sprej na iný typ materiálu.

Aj čistenie vnútornej strany pracovnej obuvi je dôležitou súčasťou jej udržiavania v dobrom stave a zabezpečenia čo najdlhšej životnosti. Verte či neverte, odstránením zápachu voňavými sprejmi nezničíte nečistoty a baktérie, ktoré sa vo vnútri pracovnej obuvi nahromadili za množstvo odpracovaných hodín.

Na dôkladné vyčistenie vnútra pracovnej obuvi začnite odstránením šnúrok a vložiek, ktoré sú v topánkach. To vám uľahčí prístup do vnútra topánok a zaistí, že vám neuniknú žiadne miesta plné nečistôt. Povysávajte vnútro topánok, aby ste odstránili všetky nečistoty. To pomôže zbaviť sa všetkých pachov, ktoré ste určite cítili pri vyzúvaní sa po práci.

Pomocou mäkkej kefy vydrhnite vnútro topánok, aby ste odstránili viditeľné škvrny a nečistoty z textilu. Ak ste si všimli odolnejšiu škvrnu, na ktorú mäkká kefa nepomáha, pomôžte si jemným čistiacim prostriedkom, najlepšie takým bez agresívnych chemikálií.

Po čistení nechajte topánky riadne presušiť na vzduchu. Určite ich nedávajte do sušičky, pretože môžete poškodiť rôzne časti obuvi. Najčastejšie sem spadajú roztrhané švy alebo odlepujúca sa podrážka. Následne môžete naspäť navliecť šnúrky a vaša obuv bude znova pripravená podať skvelý výkon pre vaše chodidlá.

Uskladnenie pracovnej obuvi

Vo všeobecnosti by sa mali pracovné topánky akéhokoľvek materiálu či strihu skladovať na chladnom a suchom mieste mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Ak je obuv pred uložením mokrá, nechajte ju vysušiť na vzduchu. Vhodné je aj uloženie obuvi na priedušné topánkovníky alebo stojany, kedy môže okrem vnútra topánky dýchať aj podrážka.

Správna starostlivosť o profesionálnu pracovnú obuv je nevyhnutná pre zabezpečenie jej dlhej životnosti a udržanie jej kvality. Pravidelným udržovaním pracovnej obuvi dokážete predĺžiť jej životnosť, eliminovať riziká vážneho poškodenia a koniec koncov aj výdavkom na opravu či kúpu nového páru pracovnej obuvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *