Blog

Pracovná prilba

Pracovné prilby

Pracovné prilby patria medzi osobné ochranné prostriedky. Ich použitie je u niektorých profesií nariadené zákonom a ďalšími predpismi. Pracovná prilba chráni hlavu pred padajúcimi predmetmi a pred nárazom. Prilba môže byť osadená špeciálnymi doplnkami potrebnými pre konkrétnu pracovnú činnosť. 

Na čo sa zamerať pri jej výbere?

Konštrukcia pracovnej prilby

Škrupina pracovnej prilby

Škrupina je hlavná časť prilby, musí odolávať nárazu a rozložiť jeho energiu na väčšiu plochu. Vyrába sa z termoplastov alebo laminátov. Môže byť vybavená regulovateľnými vetracími otvormi. Prilby z termoplastov (ABS) vynikajú ľahkosťou a pružnosťou.

Laminátové prilby majú vyššiu odolnosť, sú však ťažšie a drahšie.

Polstrovanie

Polstrovanie tlmí prípadné nárazy a zabezpečuje prilbu v správnej polohe. Môže byť z plastov, kože či penových a textilných materiálov. Nastaviteľné vnútorné pásky umožňujú prispôsobenie veľkosti výplne.

Upínacie pásky

Upínacie pásky udržujú prilbu na hlave pri prudších pohyboch. Vyrába sa z textilných látok a z kože. Môžu byť osadené regulačnými prackami a suchým zipsom, niekedy tiež systémom rýchlozapínanie.

Drevorubačská ochranná prilba

Ochranná prilba pre drevorubačov a prácu s motorovou pílou sa od bežnej stavbársku prilby líšia hlavne použitím integrovaných chráničov sluchu a ochrany tvárovej časti.

Doplnkové vybavenie

Zimná tepelná vložka zaisťuje lepšiu tepelnú izoláciu. Integrované chrániče sluchu chránia sluch pred hlasným hlukom. Odnímateľný štít z plexiskla alebo zo sieťoviny slúži pre ochranu tváre. Reflexné prvky zvyšujú bezpečnosť pri práci. Integrovaná svietidlo slúži pre prácu za šera či tmy.

Veľkosť ochrannej prilby

Bežné pracovné prilby sa vyrábajú v jednej univerzálnej veľkosti, možno ich však prispôsobiť pomocou nastaviteľných pásikov. U niektorých prilieb je nutné poznať obvod hlavy, ktorý sa meria tesne nad obočím a nad ušami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *