Blog

Tipy ako chrániť svoje zdravie a bezpečnosť pri pieskovaní

Pieskovanie je populárna technika používaná v rôznych priemyselných odvetviach, ako je stavebníctvo, automobilový priemysel a výroba, na čistenie, leštenie alebo leptanie povrchov. Hoci môže ísť o efektívnu a silnú metódu, predstavuje tiež zdravotné i bezpečnostné riziká pre zamestnancov.

Proces pieskovania zahŕňa použitie vysokotlakového vzduchu alebo vody na poháňanie abrazívnych čiastočiek (najčastejšie piesku) na povrchu, ktorý vytvára jemný prach. Práve ten môže spôsobiť dýchacie problémy a podráždenie pokožky. V tomto článku sa budeme venovať základným krokom, ktoré môžete aplikovať v praxi, na ochranu svojho zdravia a bezpečnosti pri pieskovaní, vrátane používania vhodných osobných ochranných prostriedkov, kontroly vystavenia prachu a dodržiavania bezpečných pracovných postupov.

Zabezpečte pracovné prostredie

Eliminujte nebezpečenstvo zakopnutia a pádu. Je dôležité, aby ste v mieste pieskovania neodkladali zbytočné pracovné či nepracovné predmety, ktoré by mohli viesť k pošmyknutiu, zakopnutiu či pádu. Rovnako ako vy ste si vedomí nebezpečenstva abrazívnych častí pri pieskovaní, mali by si toho byť vedomí aj pracovníci v okruhu tohto priestoru. Nikto by v jeho okolí nemal piť, jesť či fajčiť, a teda vo všeobecnosti sa pohybovať bez ochrany nosa a úst.

Je tiež potrebné zabezpečiť stroje, a to práve kontrolou ventilácií, vzduchových kompresorov, napájacích zdrojov či umývacích staníc. Čo sa týka samotných strojov, ktorými pieskovanie vykonávate, skontrolujte tryskovú hadicu a všetky spoje, cez ktoré by abrazíva mohli unikať.

Noste ochranné pracovné odevy a príslušenstvo

Ochranný odev a obuv

Pri pieskovaní je dôležité nosiť ochranný odev. Patria sem pracovné tričká či bundy s dlhým rukávom, a dlhé nohavice. V prípade, že chcete vyššiu dávku ochrany, zvoľte ochrannú kombinézu, teda celotelový oblek. Čo sa týka obuvi, pri pieskovaní sa snažíme predísť pošmyknutiu, preto je vhodná akákoľvek kvalitná pracovná obuv, najvhodnejšia s čo najmenším počtom dier (práve preto by sme vynechali pracovné sandále). Ideálne sú členkováholeňová pracovná obuv, ktoré sú o čosi vyššie a stabilnejšie. V prípade vyššej ochrany si nasaďte návleky.

Ochranné rukavice

Na pieskovanie sa odporúčajú rôzne typy pracovných rukavíc. Niektoré z možností zahŕňajú gumené rukavice, neoprénové a bavlnené rukavice s podšívkou, pracovné rukávy a rukavice s látkovou podšívkou. Určite nepodceňujte výber rukavíc, v prípade že nepieskujete v boxe. Ruky sú k práci s abrazívnymi časticami najbližšie, preto je potrebné ich dostatočne chrániť.

Ochranné okuliare a dýchacie prístroje

Pri pieskovaní je dôležité nosiť ochranu očí ako sú ochranné okuliare, či už samostatne alebo v spojení s ochranným štítom. Nikto nemá rád piesok v očiach, nie to ešte pri tejto zdraviu nebezpečnej práci. Je potrebné chrániť ako oči, tak aj dýchaciu sústavu.

Dýchacie prístroje hrajú pri tomto pracovnom úkone hlavnú úlohu z pohľadu bezpečnosti. Malé mikročastice abrazív lietajú vzduchom a dostávajú sa prakticky všade. Na to, aby ste ochránili vaše zdravie, odporúčame nosiť dýchací prístroj. V prípade, že je pracujete v exteriéri alebo v miestnosti s vynikajúcim odvetrávaním, poprípade s pieskovacím boxom, postačí vám ochranná prilba na pieskovaniekvalitný respirátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *