Blog

Ako čistiť jednotlivé druhy rukavíc?

Rukavice sú neoddeliteľnou súčasťou osobnej ochrany v mnohých odvetviach a pracovných prostrediach. Bez ohľadu na to, či používate rukavice na pracovné účely, športové aktivity alebo iné činnosti, pravidelná údržba a čistenie sú dôležité pre zachovanie ich čistoty, funkčnosti a životnosti. Každý druh pracovných rukavíc vyžaduje špecifický prístup pri čistení, aby sa predišlo poškodeniu materiálu a zachovala sa ich efektivita. A práve o tomto si viac v článku povieme.

Gumené rukavice

Gumené rukavice sú obľúbeným pracovným doplnkom pri rôznych pracovných povinnostiam. Z rovnakého materiálu tiež nájdete dielektrické rukavice, ktoré svojim materiálom odpudzujú elektrickú energiu a jej výboje. Rovnakým spôsobom sa viete starať aj o máčané rukavice. Starostlivosť o takéto typy rukavíc je jednoduchá.

Po použití dôkladne umyte gumové rukavice vo vlažnej vode s jemným mydlom alebo čistiacim prostriedkom. Použite mäkkú handričku alebo kefu na odstránenie nečistôt a zvyškov z povrchu rukavíc. Dôkladne ich opláchnite v čistej vode, aby ste odstránili všetok mydlový zvyšok.

Ak sú vaše gumové rukavice vystavené nebezpečným látkam alebo patogénom, dôležité je ich dezinfikovať. Použite vhodný dezinfekčný prostriedok alebo roztok, ktorý je určený na dezinfekciu gumy. Dodržiavajte návod na použitie dezinfekčného prostriedku a dôkladne ich opláchnite čistou vodou.

Po čistení a opláchnutí nechajte gumové rukavice prirodzene vyschnúť na vzduchu. Nesušte ich na priamom slnku alebo umelom zdroji tepla, pretože to môže spôsobiť deformáciu alebo poškodenie gumy.

Textilné rukavice

Textilné pracovné rukavice sú ľahké a pohodlné na nosenie, a preto sa často používajú v rôznych odvetviach. Starostlivosť o textilné pracovné rukavice je dôležitá pre ich hygienu, pohodlie a životnosť.

Po použití pravidelne umývajte textilné rukavice, aby ste odstránili nečistoty a zvyšky pracovných materiálov. Skontrolujte štítok na rukaviciach pre odporúčané spôsoby čistenia. Vo väčšine prípadov je bezpečné umyť ich v práčke na ľahkom programe s miernou teplotou vody a jemným pracím prostriedkom. Vyhnite sa použitiu agresívnych chemikálií alebo silného trenia, ktoré by mohli poškodiť textilný materiál.

Po umytí textilné rukavice nechajte ich prirodzene vyschnúť na vzduchu. Neponáhľajte so sušením na priamom slnku alebo umelom zdroji tepla, pretože to môže spôsobiť zmenšenie alebo deformáciu rukavíc, podobne ako je to aj s gumenými rukavicami. Ak sú rukavice veľmi mokré, môžete z nich jemne vyžmýkať vodu pred samotným sušením.

Kožené rukavice

Kožené pracovné rukavice sú odolné, trvanlivé a poskytujú vynikajúcu ochranu rúk v rôznych pracovných prostrediach. Rovnako sem môžeme zaradiť aj rukavice s kombinovaným materiálom koža-textil. Sú o čosi náchylnejšie na poškodenia, preto je starostlivosť neoddeliteľnou súčasťou ich životnosti.

Ako prvé odstráňte prach a nečistoty z kožených rukavíc mäkkou kefkou alebo vlhkou handričkou. Ak sú rukavice veľmi špinavé, môžete ich očistiť mierne vlhkou špongiou a jemným mydlom. Vyhnite sa použitiu príliš veľkého množstva vody, pretože môžete poškodiť materiál rukavíc.

Ak sa vaše kožené rukavice namočia, nechajte ich prirodzene vyschnúť na vzduchu, alebo ich vyplňte čistým papierom či handričkou pre odstránenie prebytočnej vlhkosti. Neodporúčame rukavice sušiť v sušičke alebo s použitím teplovzdušnej pištole či fénu.

Pred skladovaním kožených pracovných rukavíc sa uistite, že sú uložené na suchom a dobre vetranom mieste. Rukavice by mali byť uskladnené úplné suché, aby sa predišlo tvorbe zápachu a plesní.

Kovové rukavice

Starať sa o kovové pracovné rukavice je dôležité nielen z hľadiska ich životnosti, ale aj z hľadiska zabezpečenia maximálnej ochrany rúk. Starostlivosť preto netreba odkláňať na druhú koľaj.

Po práci v tomto type rukavíc ich dôkladne očistite od nečistôt, mastnoty alebo iných zvyškov. Použite kefu alebo handričku na odstránenie nečistôt z povrchu rukavíc. Ak je to potrebné, môžete ich umyť vo vlažnej vode s jemným mydlom a následne ich dôkladne opláchnuť a osušiť.

Kovové rukavice by sa mali skladovať na suchom mieste, aby sa predišlo korózii. Pred skladovaním sa uistite, že sú úplne suché. Ak sa na rukaviciach objaví vlhkosť, dôkladne ich osušte a potom ich uložte na suché miesto.

Ak sú kovové rukavice vystavené vlhkosti alebo nebezpečným chemikáliám, je dôležité ich chrániť pred koróziou. Použite vhodné ochranné prostriedky, napríklad olej na prevenciu korózie, a dodržiavajte pokyny výrobcu týkajúce sa starostlivosti o kovové rukavice.

Okrem správnej starostlivosti o rôzne typy rukavíc je dôležité pravidelne kontrolovať ich stav pre maximálnu ochranu vašich rúk. Samozrejme, pravidelnou starostlivosťou, čistením a skladovaním, dokážete predísť defektom na rukaviciach, čím im viete predĺžiť životnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *