Blog

Ako vybrať pracovné rukavice pre rôzne práce okolo domu?

Pokiaľ ste domáci kutil, alebo len občasný opravár bežných vecí, ktoré sa z času na čas pokazia, isto viete, že pracovných rukavíc nie je doma nikdy dosť. Či už ide o jednorázové pracovné rukavice, gumené pracovné rukavice alebo textilné pracovné rukavice, jednoducho ich nie je nikdy dosť. Viete však, aké rukavice sú v domácnosti najviac žiadúce?

Práce na záhrade

Špeciálne navrhnuté rukavice na prácu v záhrade často kombinujú pružný materiál na chrbte ruky s odolným materiálom na dlaniach a prstoch. Takéto rukavice sa nazývajú máčané, pretože sú vyrobené z elastického textilu pogumovaného odolnou vrstvou v časti dlane a prstov. Nájdete ich v kategórií máčaných pracovných rukavícv rôznych štýloch a materiáloch s odlišnou odolnosťou.

Výhodou máčaných rukavíc je mimoriadna pohodlnosť spojená s odolnosťou a benefitom vynikajúcej manipulácie so záhradným náčiním. Vďaka gumovému materiálu v oblasti dlaní máte možnosť pevne uchopiť akékoľvek náčinie bez toho, aby ste sa báli toho, že sa poraníte alebo vám náčinie z rúk vykĺzne.

V prípade že pracujete s chemikáliami, ako sú postreky, pesticídy či hnojivá, odporúčame pri ich manipulácií používať celogumené rukavice, aby ste predišli ich kontaktu s kožou.

Stavebné práce okolo domu

Pri stavebných prácach v exteriéri domu je dôležité zvoliť správne pracovné rukavice, aby ste ochránili svoje ruky pred potenciálnymi nebezpečenstvami či zraneniami. Existuje niekoľko druhov materiálov, ktoré sa používajú pri výrobe pracovných rukavíc, vrátane kože, latexu, nitrilu, PVC a iných.

Vo väčšine prípadov budete potrebovať rukavice z odolného materiálu, ktoré vás ochránia pred ostrými predmetmi, chemikáliami či inými typmi nebezpečenstva. Kožené rukavice sú obľúbenou voľbou pre vonkajšie stavebné práce, pretože sú odolné voči poškodeniam a odpudzujú vodu. Podobnou voľbou môžu byť aj kombinované rukavice koža-textil.

Maliarske práce a rekonštrukcie

Pri maliarskych prácach budete chcieť pracovné rukavice, ktoré sú odolné voči farbám a chemikáliám. Rukavice vyrobené z nitrilu alebo latexu sú často vhodné, pretože tieto materiály sú odolné voči chemikáliám a poskytujú efektívnu bariéru. Buď zvolíte pevnejšie jednorázové rukavice, alebo siahnete po tenších gumených pracovných rukaviciach pre viac použití.

Upratovanie

V závislosti od toho, čo budete upratovať, môžete zvoliť rukavice vyrobené z rôznych materiálov, ako sú latex, nitril, PVC, gumové, kožené alebo textilné rukavice. Každý materiál má svoje vlastné výhody a obmedzenia. Latexové alebo nitrilové rukavice sú dobrým výberom pre ochranu pred chemikáliami a nečistotami. Textilné rukavice zas môžu byť vhodné na ochranu pred teplom či pri presúvaní nábytku.

Práca s drevom či kovom

Či už chystáte zásoby dreva na zimnú sezónu, alebo pracujete s kovom, pri oboch typoch používate nástroje, ktoré vás môžu poraniť. Na takéto práce sú ideálne protiporézne rukavice, ktoré vás ochránia pred prípadným nebezpečenstvom vďaka ich odolnému materiálu. Pri manipulácií so samotným drevom či kovom je vhodné mať rukavice, ktoré vám nespravia otlaky či cez ne neprejdú triesky alebo iné úlomky dreva či kovu. Na takéto činnosti odporúčame zvoliť celokožené rukavice alebo kombinované rukavice koža-textil.

Následky nesprávne zvolených pracovných rukavíc k rôznym činnostiam

Existuje niekoľko bežných aj vážnejších problémov, ktoré možno spojiť k nesprávne zvoleným rukaviciam. Vo všeobecnosti môže ísť o samotné poranenie rúk, či už odrením, pichnutím alebo podráždením kože. Tieto úrazy nie sú často nebezpečné, no je potrebné ranu okamžite ošetriť.

Nesprávne zvolené rukavice vám dokážu sťažiť prácu s ťažkou technikou, čím sa vaša práca stáva nebezpečnejšou pre vás aj pre okolie. Predstavte si, že sa vám pri pílení alebo kosení vyšmykne technika z rúk len preto, že ste zvolili typ rukavíc, ktoré nemajú schopnosť pevného uchytenia predmetov do rúk. Takéto chyby môžu mať aj fatálne následky.

Pamätajte – výber pracovných rukavíc berte zodpovedne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *